מערכות אוטומטיות לאיזון pH במפרידי שומנים

חברת גור טכנולוגיות מבצעת מזה שנים רבות התקנת ציוד בקרה ומינון ומספקת כימיקאלים לצורך תיקון ואיזון ערכי הגבה (pH) במפרידי שומנים תעשייתיים. לקוחות החברה זקוקים למערכות אלה לצורך עמידה בחוק תאגידי המים ומניעת הטלת קנסות עליהם, הנובעים מהזרמת שפכים אסורים למערכות הביוב העירוניות.

מפריד שומן הינו אביזר דמוי מיכל פלסטיק מאוזן המונע את הזרמתם של שומנים ופסולת הנוצרים בתהליכי ייצור מזון ותהליכים תעשייתיים אל מערכת הביוב העירונית. על מפריד השומן להיות מותאם לגודל העסק לפי דרישת משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה.

אל מפריד שומנים מתנקזים כל הנוזלים מהעסק. לאחר ההפרדה הנוזלים משומנים ומשקעים כבדים, יזרמו שאריות הנוזלים למערכת הביוב.

שפכים של מטבחים תעשייתיים כמו בבית מלון, בתי חולים, מפעלי מזון ומסעדות, מכילים כמויות גדולות של שומן המגיע מכיורים, מדיחים ואמצעי טיגון ובישול שונים.

השומן משבש את תהליכי טיהור המים והולכתם למתקני הטיהור העירוניים ולכן נדרש סילוקו לפני הגעתו למערכת הביוב המרכזית.

כיוון ששומן קל ממים הוא צף ומתאסף בחלקו העליון של המפריד וכך מתאפשר סילוקו. לאחר הפרדת השומן המים הנותרים מוזרמים אל מערכת הביוב העירונית אם בגרביטציה או באמצעות משאבה ייעודית.

פעמים רבות המים המוזרמים למערכות הביוב העירוניות מאופיינים בערכי הגבהה (pH) נמוכים(דבר המעיד על רמת חומציות גבוהה)מהמותר על פי חוק תאגידי המים ואיכות הסביבה. מצב זה עלול לגרור עמו הטלת קנסות כבדים בשל הזרמת שפכים אסורים.

מהו ערך הגבה pH

ערך הגבה (pH) הוא מדד המשמש לקבוע את רמת החומציות של תמיסה.

בנוזל חומצי ערכי ההגבה יהיו נמוכים pH בין 0 ל-7

בנוזל בסיסי ערכי ההגבה יהיו גבוהים pH בין 7 ל-14

נוזל אשר ערך ההגבה שלו הוא 7 נחשב לנייטרלי.

החוק בישראל מגדיר את רמת ההגבה המותרת בשפכים הנשפכים למערכות הניקוז. על פי חוק מותר להזרים שפכים בדרגת הגבה בין 6 ל-10 למערכת הביוב העירונית ובין 6 ל-9 בשפכים המוזרמים למאגר.

נוזלים שרמות ה-pH שלהם גבוהות או נמוכות מאלה גורמים לשיקוע מלחים וקורוזיה, מזיקים לחומרי המבנה של צנרת מערכות הניקוז והמיחזור ועלולים לגרום לריאקציות כימיות ולפליטת רעלים. בנוסף – הם פוגעים ביעילות עבודתם של החיידקים המשתתפים בתהליכי מחזור מי הקולחין במט”שים (מרכז טיפול שפכים) העירוניים.

מאחר ושפכים תעשייתיים – בעיקר בתעשיות המזון, האירועים והטקסטיל הנם שפכים שאינם עומדים בתקינות אלו – זקוקים עסקים אלה להתקנת מערכות המאזנות ומתקנות את ערכי ההגבה במי הביוב שלהם לפני שהם נשפכים למערכת הניקוז העירונית.

במטבחי מסעדות, בתי מלון, בתי חולים, אולמות אירועים ובתעשיות המזרימות למערכת הביוב כמויות גדולות של שפכים שומניים נוצר תהליך כימי הגורם להורדת ערכי pH של המים הנוטים לחומציות גבוהה מהמותר בחוק (מתחת ל-pH6) ובשל כך נדרשות מערכות לאיזון pH אשר דוגמות באופן רציף (24/7) את המים במפריד השומן לפני פינויו  אל הביוב העירוני ומתקנות את ערכי pH על פי הצורך.

מערכות לאיזון pH כוללות רגש הטבול במים אשר במתקן הפרדת השומנים. הרגש דוגם את רמת ההגבה באופן קבוע ומפעיל משאבה המוסיפה כימיקלים המאזנים את רמתpH   של הנוזלים המוזרמים לביוב. בנוסף מכילה המערכת מערכת סחרור המפזרת את הכימיקלים בצורה שווה במיכל.

מערכות אלה מונעות הזרמת שפכים בדרגות המהוות עבירה על החוק. פקחים של איגודי ערים כמו איגודן (איגוד ערים דן לתשתיות איכות הסביבה) ואחרים – עורכים ביקורי פתע בבתי עסק ודוגמים מעת לעת את דרגת ההגבה במים שבמיכל מפריד השומנים המיועדים להזרמה לביוב. על חריגות מהמותר בחוק ניתנים דוחות. מזהמים שלא עומדים בדרישות החוק נאלצים לשלם קנסות גבוהים של עשרות או מאות אלפי שקלים.

מערכות לאיזון דרגת הגבה (pH) מונעת הזרמת מי שפכים בדרגות שאינן חוקיות, חוסכות כסף לעסקים ואינן דורשות התעסקות. מערכות אלה דורשות התקנה חד פעמית ואספקה סדירה וקלה של כימיקלים מתאימים.

Trust us

עלינו

גור טכנולוגיות ניקוי מערכות תרמיות בע"מ הינה חברה ישראלית שהחלה את פעילותה בשנת 1979 על ידי המהנדס אריה גור. מיד עם היווסדה החל אריה גור לפתח חומרים וטכנולוגיות שייעודם – טיפול, תחזוקה וניקוי של שטחי החלפת חום וצנרת במערכות מיזוג, קירור, אוורור וחימום. כיום – גור טכנולוגיות בע"מ נותנת שירותים, מפתחת, מחזיקה, משווקת ומייצאת תכשירים, ציוד וטכנולוגיות בתחום התמחותה – שירותי שטח ותכשירים לטיפול במשקעים ובעיות שונות במערכות החלפת חום, מיזוג, קירור, אוורור וחימום - כגון – קורוזיה, אבנית, שומן, בוץ,…
Skip to content