טיפול במים למגדלי קירור ולמערכות קירור

חברת גור טכנולוגיות מבצעת שנים רבות התקנת של ציוד מינון, אספקת כימיקלים ובקרה למגדלי קירור במערכות מיזוג אוויר וקירור. כחלק מתהליך הטיפול במגדלי הקירור מבצעת החברה  בדיקות מעבדה לניטור שוטף של איכות המים במגדלים ובמערכות הקירור.

בשל כמויות המים הגדולות העוברות דרכם מדי יום – חשופים מגדלי קירור ויחידות מאייד-מעבה במתקני מיזוג אוויר וקירור – לתופעת היווצרות משקעי אבנית. תופעה זו, מהווה את אחת הבעיות התפעוליות המשמעותיות ביותר במערך האחזקה של מערכות אלו. 

 

בעיה נוספת הנפוצה ביותר במגדלי קירור הממוקמים על גגות מבנים וחצרות החשופים לאור השמש היא התפתחות מסיבית של אצות ובקטריות במי המגדלים אשר מהווים מקור זיהום מסוכן באזור פעילות המגדלים ולתקלות בפעילותם של מערכות הקירור

הזנחת הטיפול במשקעים, עלולה לגרום לנזקים כבדים לחלקי המערכת. במקרים מסוימים – עלולה ההזנחה לגרום לכישלונה של המערכת לספק תפוקות גבוהות בתקופות החמות ביותר, ואף לשיתוקה. לעיתים – הזנחה המחייבת שיתוק כולל של המערכת לצורך תיקונה – עלולה להסב נזקים רבים לבעל המערכות.

גור טכנולוגיות פיתחה לאורך שנים רבות מגוון של תכשירים לטיפול במים הכוללים אינהיביטורים ייחודיים למניעת היווצרות משקעי אבנית (קלציום קרבונט) ומוצרי קורוזיה. לחברה מוצרים המתאימים לטיפול במגדלי קירור, ביחידות מאייד-מעבה ובמחליפי חום, כמו-גם מוצרים לקטילת אצות ולמניעת התפתחות מיקרוביולוגית בברכות מגדלי הקירור ובמערכות מים תעשייתיות.

גור טכנולוגיות מפתחת לאורך השנים מערכות טיפול במים המנטרות את מינון הזנת התכשירים למי מגדלי הקירור. השירות כולל התקנת מערכת, אספקת חומרים וביצוע בדיקות מעבדה תקופתיות לניטור איכות המים ויעילות תהליך הטיפול.

טיפול במים בטכנולוגיות UVC ללא שימוש בכימיקלים

לגור טכנולוגיות ניסיון של שנים רבות בהתקנת של ציוד מינון, אספקת כימיקלים ובקרה למגדלי קירור במערכות מיזוג אוויר וקירור.

חברתנו פועלת בשנים האחרונות בהטמעה של טכנולוגיה חדשה וייחודית לטיפול במי העיבוי של מגדלי הקירור לצורך מניעת היווצרות אבנית ובקטריות במגדלי הקירור ובשטחי החלפת החום ביחידות העיבוי ללא שימוש בכימיקלים.

טכנולוגיה זו נמצאת כבר בשימוש מעל ל-7 שנים במס’ אתרים בארץ כולל בית חולים בלינסון בפתח תקווה, מרכזים לוגיסטיים להחסנת תוצרת חקלאית ורבים נוספים בהצלחה מרבה!

אופן פעולת המערכת כולל יניקה של אוויר רגיל מהסביבה ודחיסתו לתא טיפול באמצעות משאבת אוויר ליניארית בעלת יכולת פעולה רציפה. האוויר אשר נכנס לתא ועובר תהליך בו הוא נחשף לקרינת UVC על סגולה בשילוב שדה מגנטי אשר גורם לפרוק מולקולות החמצן הקיימות באוויר (O2) לרדיקלים שלילים של חמצן ˉO.

רדיקלים מהווים אטומים לא יציבים אשר “מחפשים” ליצור קישורים כימים. הרדיקלים מוזרמים באמצעות צינורות לדפיוזר הממוקם בברכת מגדל הקירור אשר מפזר את האוויר ה”טעון” רדיקלים בבועות קטנות רבות בעלות שטח פנים רב המתערבב עם מי ברכת מגדל הקירור.

בזמן הערבוב של האוויר “הטעון” עם מי המגדל נוצרים שני תהליכים כימי חשובים בהם אנו מעוניינים:

  1. הרדיקלים נקשרים למולקולות קלציום הקימות בשפע במי המגדל ולא מאפשרים לקלציום ליצור קישורים עם מלקולות קרבונטים ומינרלים אחרים אשר גורמים ליצירת קריסטלים של קלציום קרבונט הידוע כמשקעי אבנית – הרדיקלים מאפשרים מצד אחד את קיומם של מינרלים בריכוז גבוה מאוד במי המגדל (מוליכות גבוהה של מי המגדל) ומצד שני אינם מאפשרים למינרלים ליצור קשרים כימים בניהן, קשרים היוצרים מוצקים הגורמים לשיקוע בשטחי החלפת החום ופגיעה בתפקוד המערכת.
  2. התהליך השני הנוצר בפעילות המערכת הוא קישור של הרדיקלים ˉO עם מולקולות מים H2O ליצירת H2O2 – מי חמצן (Hydrogen peroxide). מי חמצן הינו חומר חיטוי טבעי ואפקטיבי ביותר אשר מונע התפתחות של מיקרואורגניזמים רבים כגון עובשים, נבגים, בקטריות חיידקים וחיידק הליגיונלה!. בדומה לרדיקלים, מי החמצן הינו חומר בליתי יציב אשר מתפרק במהרה למים ולחמצן. המערכת אשר עובדת באופן רציף דואגת לשמירה על ריכוז נמוך ואופטימאלי של מי החמצן במערכת המונע באופן קבוע את התפתחותם של מזהמים במגדלי בקירור!

מדובר במערכת אשר פועלת באופן רציף וקבוע 24/7 למניעת שיקוע מינרלים וחיטוי תמידי של מי מגדלי הקירור. התקנת המערכת באתר הינו תהליך פשוט ומהיר שאינו דורש שינויים במבנה המערכת, השבתה של מגדלי הקירור או עבודות צנרת מורכבות לצורך הפעלתה.

מערכות המיישמות את עקרונות הטיפול באמצעות UVC פועלות זה מספר שנים, בהצלחה מרובה, במעל ל-1,000 אתרים ברחבי ארצות הברית, קנדה ומקסיקו נכון לימים אילו לחברתנו מס’ אתרים בהם פועלות מערכות טיפול במים מבוססות UVC, בין היתר שתי מערכות באתר המרכז הרפואי רבין, קמפוס בלינסון, שתי מערכות בבית קירור גדול של רשת חצי חינם בחולון.

טכנאי חברת גור טכנולוגיות עברו סדנאות הכשרה וסמינרים מקצועיים במדינת קולורדו שבארצות הברית על אופן השימוש במערכות המבוססות UVC, התקנתם ואחזקתם השוטפת כולל ביקר באתרים רבים בהם מותקנות מערכות דומות והוכשר לתפעול המערכות ולביצוע בדיקות מים ואנליזות לצורך תפעולן התקין.

מערכות לסינון מי מגדלי קירור

לגור טכנולוגיות מספקת ומתקינה מערכות לסינון מי מגדלי קירור ומערכות קירור וחימום במעגל סגור לצורך סינון לכלוך מרחף ממי המערכת בדרגת סינון של 5 עד 400 מיקרון והכל ספיקת סינון נדרשת

מערכת הסינון של גור טכנולוגיות בעלת ניקוי עצמי משולב, עם רכיב סינון דסקיות.

שילוב של טכנולוגיה סינון באמצעות דיסקיות עשויות פולימרים עמידים מאפשרת חיסכון משמעותי בצריכת מים ובאנרגיה תוך מזעור תדירות השטיפה לאחו. עיצוב הרשום כפטנט וייצור מחומרים באיכות גבוהה מבטיחים אמינות מרבית, עמידות גבוהה ואורך חיים רב. התצורה המודולרית מספקת אפשרויות עיצוב על בסיס העדפות הלקוח או על שטח פנוי להתקנה.

הפעלה אוטומטית: 110 VAC, 220 VAC או 12 VDC

מאפיינים ויתרונות:

  • רכיב סינון בעל ניקוי עצמי, חסכון מים מרבי ויעילות בשטיפה.
  • שטח סינון גדול ומגוון רחב של דרגות סינון. דיסקיות מ – 5 עד 400 מיקרון המתאימים למגוון יישומים.
  • תחזוקה נמוכה, ללא צורך בכלים לתחזוקה. עמידות מרבית לחלקים הנעים אשר אינם נוטים לבלאי עקב הפעלה מתמשכת.
  • מודולריות, רבגוניות ותאימות, המאפשרות מגוון רחב של תצורות תוך שימוש במספר רכיבים מינימלי.
  • יצור באיכות גבוהה, כולל סעפות פוליאתילן בדחיסות גבוהה להתנגדות ועמידות מרביות.
  • העברה והתקנה קלה. ציוד מורכב-מראש וקומפקטי למדי.

מערכות אוטומטיות לאיזון pH במפרידי שומנים

חברת גור טכנולוגיות מבצעת מזה שנים רבות התקנת ציוד בקרה ומינון ומספקת כימיקאלים לצורך תיקון ואיזון ערכי הגבה (pH) במפרידי שומנים תעשייתיים. לקוחות החברה זקוקים למערכות אלה לצורך עמידה בחוק תאגידי המים ומניעת הטלת קנסות עליהם, הנובעים מהזרמת שפכים אסורים למערכות הביוב העירוניות.

מפריד שומן הינו אביזר דמוי מיכל פלסטיק מאוזן המונע את הזרמתם של שומנים ופסולת הנוצרים בתהליכי ייצור מזון ותהליכים תעשייתיים אל מערכת הביוב העירונית. על מפריד השומן להיות מותאם לגודל העסק לפי דרישת משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה.

אל מפריד שומנים מתנקזים כל הנוזלים מהעסק. לאחר ההפרדה הנוזלים משומנים ומשקעים כבדים, יזרמו שאריות הנוזלים למערכת הביוב.

שפכים של מטבחים תעשייתיים כמו בבית מלון, בתי חולים, מפעלי מזון ומסעדות, מכילים כמויות גדולות של שומן המגיע מכיורים, מדיחים ואמצעי טיגון ובישול שונים.

השומן משבש את תהליכי טיהור המים והולכתם למתקני הטיהור העירוניים ולכן נדרש סילוקו לפני הגעתו למערכת הביוב המרכזית.

כיוון ששומן קל ממים הוא צף ומתאסף בחלקו העליון של המפריד וכך מתאפשר סילוקו. לאחר הפרדת השומן המים הנותרים מוזרמים אל מערכת הביוב העירונית אם בגרביטציה או באמצעות משאבה ייעודית.

פעמים רבות המים המוזרמים למערכות הביוב העירוניות מאופיינים בערכי הגבהה (pH) נמוכים(דבר המעיד על רמת חומציות גבוהה)מהמותר על פי חוק תאגידי המים ואיכות הסביבה. מצב זה עלול לגרור עמו הטלת קנסות כבדים בשל הזרמת שפכים אסורים.

מהו ערך הגבה pH

ערך הגבה (pH) הוא מדד המשמש לקבוע את רמת החומציות של תמיסה.

בנוזל חומצי ערכי ההגבה יהיו נמוכים pH בין 0 ל-7

בנוזל בסיסי ערכי ההגבה יהיו גבוהים pH בין 7 ל-14

נוזל אשר ערך ההגבה שלו הוא 7 נחשב לנייטרלי.

החוק בישראל מגדיר את רמת ההגבה המותרת בשפכים הנשפכים למערכות הניקוז. על פי חוק מותר להזרים שפכים בדרגת הגבה בין 6 ל-10 למערכת הביוב העירונית ובין 6 ל-9 בשפכים המוזרמים למאגר.

נוזלים שרמות ה-pH שלהם גבוהות או נמוכות מאלה גורמים לשיקוע מלחים וקורוזיה, מזיקים לחומרי המבנה של צנרת מערכות הניקוז והמיחזור ועלולים לגרום לריאקציות כימיות ולפליטת רעלים. בנוסף – הם פוגעים ביעילות עבודתם של החיידקים המשתתפים בתהליכי מחזור מי הקולחין במט”שים (מרכז טיפול שפכים) העירוניים.

מאחר ושפכים תעשייתיים – בעיקר בתעשיות המזון, האירועים והטקסטיל הנם שפכים שאינם עומדים בתקינות אלו – זקוקים עסקים אלה להתקנת מערכות המאזנות ומתקנות את ערכי ההגבה במי הביוב שלהם לפני שהם נשפכים למערכת הניקוז העירונית.

במטבחי מסעדות, בתי מלון, בתי חולים, אולמות אירועים ובתעשיות המזרימות למערכת הביוב כמויות גדולות של שפכים שומניים נוצר תהליך כימי הגורם להורדת ערכי pH של המים הנוטים לחומציות גבוהה מהמותר בחוק (מתחת ל-pH6) ובשל כך נדרשות מערכות לאיזון pH אשר דוגמות באופן רציף (24/7) את המים במפריד השומן לפני פינויו  אל הביוב העירוני ומתקנות את ערכי pH על פי הצורך.

מערכות לאיזון pH כוללות רגש הטבול במים אשר במתקן הפרדת השומנים. הרגש דוגם את רמת ההגבה באופן קבוע ומפעיל משאבה המוסיפה כימיקלים המאזנים את רמתpH   של הנוזלים המוזרמים לביוב. בנוסף מכילה המערכת מערכת סחרור המפזרת את הכימיקלים בצורה שווה במיכל.

מערכות אלה מונעות הזרמת שפכים בדרגות המהוות עבירה על החוק. פקחים של איגודי ערים כמו איגודן (איגוד ערים דן לתשתיות איכות הסביבה) ואחרים – עורכים ביקורי פתע בבתי עסק ודוגמים מעת לעת את דרגת ההגבה במים שבמיכל מפריד השומנים המיועדים להזרמה לביוב. על חריגות מהמותר בחוק ניתנים דוחות. מזהמים שלא עומדים בדרישות החוק נאלצים לשלם קנסות גבוהים של עשרות או מאות אלפי שקלים.

מערכות לאיזון דרגת הגבה (pH) מונעת הזרמת מי שפכים בדרגות שאינן חוקיות, חוסכות כסף לעסקים ואינן דורשות התעסקות. מערכות אלה דורשות התקנה חד פעמית ואספקה סדירה וקלה של כימיקלים מתאימים.

עלינו

גור טכנולוגיות ניקוי מערכות תרמיות בע"מ הינה חברה ישראלית שהחלה את פעילותה בשנת 1979 על ידי המהנדס אריה גור. מיד עם היווסדה החל אריה גור לפתח חומרים וטכנולוגיות שייעודם – טיפול, תחזוקה וניקוי של שטחי החלפת חום וצנרת במערכות מיזוג, קירור, אוורור וחימום. כיום – גור טכנולוגיות בע"מ נותנת שירותים, מפתחת, מחזיקה, משווקת ומייצאת תכשירים, ציוד וטכנולוגיות בתחום התמחותה – שירותי שטח ותכשירים לטיפול במשקעים ובעיות שונות במערכות החלפת חום, מיזוג, קירור, אוורור וחימום - כגון – קורוזיה, אבנית, שומן, בוץ,…
Skip to content